Program za odpravljanje materialne prikrajšanosti se nadaljuje v letu 2025
Hrana bo dostavljena v treh fazah
Rdeči križ Slovenije bo v letu 2025 na osnovi sodelovanja z MDDSZ ter Programa ESS + za odpravljanje materialne prikrajšanosti v Sloveniji prejel osnovne prehranske izdelke za oskrbo socialno ogroženih posameznikov in družin.
Hrana bo dostavljena v logistične centre RKS v treh fazah in sicer:
1. faza : od 20. 1 . do 20. 2. 2025
2. faza : od 1. 4. do 30. 4. 2025
3. faza : od 1. 9. do 30. 9. 2025
V okviru 1. faze bo RKS prejel:
- 206.468 l UVT mleka
- 69.000 l olja
- 98,5 ton testenin
- 65,1 ton moke
- 64,1 ton riža
- 106.395 kos konzerviranega fižola
- 61.436 kos konzerviranih pelatov.
Hrana bo v roku enega meseca prepeljana na vsa razdelilna mesta RKS, tj. območna združenja Rdečega križa. Ta pa jo bodo v sodelovanju s Krajevnimi organizacijami RKS in predanimi prostovoljci razdelila socialno ogroženim posameznikom in družinam.
V skladu s sklepom MDDSZ o določitvi oseb, upravičenih do materialne pomoči iz evropskih sredstev za odpravo prikrajšanosti in socialne izključenosti, za leto 2025, so do pomoči iz POMP upravičene osebe z najvišjo stopnjo tveganja revščine v državi.
Pri razdeljevanju hrane iz POMP bodo sodelavci in prostovoljci RKS – OZ in KO RK zagotovili informiranost upravičenih oseb o razpoložljivi hrani in izvedbi spremljevalnih ukrepov, pri razdeljevanju hrane pa v skladu z Navodili MDDSZ tudi preverjali upravičenost prosilcev do prejema hrane. Kot dokazila o upravičenosti do pomoči – hrane iz POMP se bo upoštevalo:
- odločba o denarni socialni pomoči,
- odločba o izredni denarni socialni pomoči,
- odločba o varstvenem dodatku,
- odločba o otroškem dodatku,
- dokazilo o višini pokojnine,
- plačilna lista,
- dokazilo o prijavi v evidenco brezposelnih,
- odločba o občinskih pomočeh,
- odločba o nadomestilu za invalidnost.
Sodelavci in prostovoljci RKS – OZ in KO RK bodo prejemnike spodbujali, da se vključijo v spremljevalne ukrepe.
RKS – OZ-ji bodo sočasno ali pa po potrebi izvajala obvezne spremljevalne ukrepe oz. v skladu z možnostmi tudi dodatne ukrepe tj;
- napotitev na mehanizme socialne države in informiranje o pravicah iz javnih sredstev – pogovor, informiranje o pravicah iz javnih sredstev, razdelitev brošur, poslušanje, spodbujanje, sprejemanje, pomoč pri izpolnjevanju obrazcev,
- informiranje in spodbujanje k vključevanju v druge programe, ki so namenjeni spodbujanju socialnega vključevanja in socialne aktivacije – spodbujanje za vključitev v socialna—humanitarne programe OZ ter širše v lokalni skupnosti,
- organizacija socializacije upravičenih končnih prejemnikov pomoči v obliki raznih povezovalnih aktivnosti in delavnic ter psihosocialno svetovanje,
- povezovanje in napotitev upravičenih končnih prejemnikov pomoči v obravnavo pristojnim službam,
- organizacija različnih delavnice, učno pomoč, prostočasne delavnice,
- nudenje psihosocialne podpore v primeru naravnih in drugih nesreč oz. v primeru težkih življenjskih situacijah.
POMP 2024 - Program ESS + za odpravljanje materialne prikrajšanosti v Sloveniji v obdobju 2021-2027
Rdeči križ Slovenije je v letu 2024 na osnovi statusa upravičenca in sodelovanja z MDDSU ter v okviru Programa ESS+ za odpravljanje materialne prikrajšanosti v Sloveniji v obdobju 2021-2027 (POMP) prejel in razdelil 1.981,9 ton osnovnih prehranskih izdelkov, tj. UVT mleka, olja, moke, riža, testenin, marmelade ter konzerviranega fižola in pelatov. Pomoč je RKS prejel v mesecu juniju in mesecu septembru in jo v sodelovanju s 56 RKS – OZ, KO RK ter predanimi prostovoljci razdelil socialno ogroženim posameznikom in družinam.
Pomoč v navedenih prehranskih izdelkih je prejelo prek 62.000 oseb.
Območna združenja so ob redni delitvi hrane ter ob dogovorjenih terminih izvajala tudi različne spremljevalne ukrepe, ki so spodbujali socialno vključevanje in pomagali ogroženim osebam premagovati izzive materialne prikrajšanosti. Prav tako so prejeli informacije o uveljavljanju svojih socialnih iz javnih sredstev.
V spremljevalne ukrepe je bilo vključenih 46,6 % prejemnikov pomoči v obliki hrane iz POMP.
Foto: Rdeči križ Slovenije